Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Çizgi Roman Önerileri

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma
Çizgi roman önerileri vermek nereden aklına geldi diyebilirsiniz. Bunun nedeni evde geçirilen zamanın artması yani pandemi diyebiliriz. Kitap okumanın faydalarını daha önce yazmış olduğum “Neden Kitap Okumalıyız?” başlıklı yazımda anlatmıştım. Elbette kitap okumak ne kadar güzel olsa bile herkes için kolay olmayabilir. Bu durumda ise çizgi roman serileri gözümüze çarpıyor. Gerek görsel bakımından gerekse içerik bakımından oldukça tatmin ediciler. Eskiden yani üniversite yıllarında her hafta aldığım çizgi romanlar vardı. Hatta bazı dergileri bile takip ediyordum. O zamanlar her yerde de bulunmazdı. Sözünü ettiğimiz zaman dilimi merak edenler için yaklaşık on beş yıl öncesi diyebilirim. Günümüze bakıldığında ise artık cep telefonlarımız bile bizlere dünyaları sunmakta. Bu bakımdan yeni kuşak biraz daha şanslı diyebilirim. Zaman buldukça sizlere okuduğum kitaplar hakkında yorumlar sunuyorum. Şimdi bu seriye çizgi roman önerilerimi de ekliyorum. Elbette gönül ister ki her hafta bir seri paylaşalım ancak vakit ne yazık kı kısıtlı. Bu nedenle zaman zaman okuduğum veya ön inceleme yaptığım çizgi roman önerileri ile sizinle buluşacağım.

Çizgi Roman Nedir?

Genel tanım olarak yirmi birinci yüz yılda doğmuş olan bir sanat diyebilirim. Diğer taraftan hem grafikerlere hem yazarlara ekmek yediren eserler de demek yanlış olmaz. Okuyucu gözüyle tanımlarsak, anlatılanları daha iyi deneyimletmek amacı ile görsel ve yazı destekli içerik sunan eserler demek doğru olacaktır. Bu kitaplar okurken eğlendirir ve eğlendirirken de yeni bilgiler öğretir. Hatta birçok popüler filmler bu kitapların konusu ile zirveye ulaşmıştır. Üstelik hızlıca bitmesi bakımından da tercih edenlerin olduğunu söyleyebilirim. Bazı okurlar uzun hikayeleri sevmezler. Bu bakımdan en iyi öneri çizgi roman kitapları olur. Amerika’da ortaya çıkan bu eserler aslında ilk çıktıklarında çocukları hedeflemekteydi. Fakat günümüzde sadece çocuklar değil yetişkinlerinde beğenerek okuduğu eserler haline gelmiştir. İkinci dünya savaşına kadar popüler olan bu eserler sonrasında değerini yitirdi. Yakın zamana kadar pek ilgi çekmiyordu dersek yalan olmaz. 60’lı yıllara gelindiği zaman meşhur ve herkesin bildiği Marvel Comics firması bu sektöre yeniden can verdi. Bu minik kuruluş sektörün yönlendiricisi haline geldi. Hatta şuan bile birçok dizi ve filme hayat veren konuları sunduğunu söyleyebilirim.

İlgi Çekici Çizgi Roman Önerileri

Bu yazımda sizler için birkaç seçim yaptım. Konularına ve en çok okunma değerlerine göre seçtim diyebilirim. Sıralı şekilde neleri öneriyorum bir bakalım.

Cadılar, Vampirler ve Karşımızda: Witchblood

Matthew Erman’ın yazdığı ve çizimleri ile Lisa Sterle’ın bizlere sunduğu bir çizgi roman. İçerik bakımından ise oldukça doğa üstü karakterler var. Özellikle vampirler, cadılar veya canavar avcıları gibi birçok ilgi çekici içeriğe sahip. Baş karakterlerimiz ise Yanna ve onun evcil tabir edebileceğim kargası Bhu var. Bu kankalar açlık çekince ne yapalım derken zorunlu olarak hırsızlık yapıyorlar. Tabi devamında ise yakında olan şehrin birine gitmek için yola çıkıyorlar ama talihsizlik bu ya kaza yapınca planları değişiyor. Elbette kazalı şekilde yola devam edemeyecekleri için bir tamirciye uğruyorlar. Tamirci de ise kazaya neden olan arabayı görürler ve başlarlar kavgaya… İşte bundan sonra gerçek hikaye başlar ve sizi alıp götürür. Hikayenin tamamını Witchblood kitabında bulabilirsiniz. Aşağıdaki öneri platformlar üzerinden yeni çizgi romanlarınızı sipariş verebilirsiniz.

D&R Üzerinden Sipariş Ver! I idefix Üzerinden Sipariş Ver! I Trendyol Üzerinden Sipariş Ver!

Batmancılar için: The Next Batman: Second Son

Önerdiğim çizgi romanlar fiziksel olarak bulunmaktalar. Birkaç ay önce internette bulunan The Next Batman: Second Son yeni yeni fiziksel formuna geçti. Bu nedenle sizlere öneri listemde sunmak istedim. Bildiğiniz gibi çizgi romanlar ve hatta diğer eserlerin hepsinde bir ideoloji bir mesaj bulunmakta. Daha önceki Future Stata: The Next Batman kitabının devamı diyebiliriz. Bu seride ise Batman siyahi olarak karşımıza çıkıyor. Tabi ki verilen mesajı az çok okuyucular tahmin edecektir. Ben açıkça sizinle paylaşmak istemiyorum. Hikayemiz Vietnam’da başlıyor. Lucius Fox’un biricik oğlu Tim Fox bu seride baş karakterimiz. Tim, gizli bir görev için Vietnam’a gider ve orada karşılaştıkları ile sizleri alıp götürür. Dijital olarak takip ettiğim bu kitap serinin ilk sayısı ve fiziksel. Aksiyon hikayeleri hoşunuza gidiyorsa kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Hikayeyi elbette size anlatmıyorum. Devamı için kitabı almanızı veya dijital ortamda araştırmanızı öneriyorum. Yeni çizgi romanlarınızı önerdiğim sitelerden temin edebilirsiniz.

D&R Üzerinden Sipariş Ver! I idefix Üzerinden Sipariş Ver! I Trendyol Üzerinden Sipariş Ver!

Sivri Kulak Severler: Green Lantern

Geoffrey Thorne’un kaleme aldığı ve Dexter Soy, Marco Santucci’nin görselleri ile zenginleştirdiği Green Lantern hikayesi start verdi. Uzaylıların bulunduğu aksiyonlar ilginizi çekiyorsa bu önerim tam sizlik diyebilirim. Başta biraz sıkıcı gibi gelebilir. Hikayeye kendinizi bıraktıkça işler değişiyor ve sizi sarmaya başlıyor. Hikayemizdeki evrende birçok tür mevcut. Hatta bunların büyük kısmı birbirine düşman diyebiliriz. Bu düşman medeniyetleri aynı yerde buluşturmaktan huzursuz olan Simon, Johs ve Hal konuşmaya başlarlar. Genel bir değerlendirme ve terör saldırıları, oylamalar birçok olayın içinde kendilerini bulurlar. Devamında farklı yaşamlardan konuşmacıları görüyoruz. İlginç bir hikaye ama dediğim gibi ilerledikçe kendini gösteriyor. Bu tarz hikayeleri seviyorsanız hemen sahip olun derim. Diğer çizgi romanlara aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz.

D&R Üzerinden Sipariş Ver! I idefix Üzerinden Sipariş Ver! I Trendyol Üzerinden Sipariş Ver!

Şimdilik sizlere üç çizgi roman kitabı öneriyorum. Devamı vakit buldukça gelecektir. Sizin de bu veya diğer çizgi romanlar hakkındaki fikirleriniz, sonrasında sunacağım yazılara yol gösterebilir. Bu nedenle yorum kısmında önerilerinizi paylaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar dilerim. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak destek olabilirsiniz. Sizin de konu hakkında önerileriniz varsa yorum kısmında belirtmekten çekinmeyin. Güncel içeriklerimden haberdar olmak adına da Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımdan takip edebilirsiniz.
Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku