Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Deprem Nedir? Depremde Ne Yapmalıyız?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Deprem, yer kabuğundaki plakalar arasındaki çatlamalar sonucu ortaya çıkan sarsıntıdır. Bu sarsıntıları enerji liberasyonu şeklinde yer üstünde hissederiz. Depremler, fay hattı boyunca oluşan çatlamalar arasındaki kayma hareketleri sonucu olur.

Depremler gücü ve etkisine göre ölçeklenir. En yaygın olarak kullanılan ölçek Richter ölçeğidir. Richter ölçeği, depremin enerjisi ile ilgili bir ölçümdür. Büyüklükleri 0 ile 9 arasındadır.

Depremin sonrasında yer altı su kaynaklarında bozulmalar yaşanır. Denize yakında yerlerde de sular karaya taşar. Tüm bu riskleri düşünerek evlerin ve yerleşim yerleri yapılması iyi olacaktır.

Depremi Önlemek Mümkün mü?

Depremler, doğal bir afettir. Doğal afetlerin neredeyse tümü önlenemez. Ancak, depremin etkilerinin azaltılması mümkündür. Deprem bölgelerinde yaşayan insanların deprem güvenliği konularında eğitim alması önemlidir. Depremler için hazırlıklı olmaları da risklerini azaltacaktır.

Deprem araştırmaları ve teknolojik gelişmeler, depremin etkilerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur. Deprem sensörleri ve monitör sistemleri kullanmak yarar sağlayacaktır.

Depreme Dayanıklı Yapılar Nasıl Olmalı?

Depreme dayanıklı yapılar, insanların hayatını ve mal varlıklarını koruyabilmeleri için çok önemlidir. Depremin etkilerini azaltmak ve can ve mal kayıplarını en aza indirmek için önlemler alabiliriz.

Bir depreme dayanıklı yapının temel unsurları şunlardır:

Sağlam Temelli Olmalı

Depremin etkilerini azaltmak için, yapının temeli sağlam ve güçlü olmalıdır. Yapının temelini deprem etkilerine dayanıklı bir malzeme ile kaplamak da faydalı olacaktır.

Dayanıklı Duvar Ve Kolonlar İçermeli

Yapının duvarları ve kolonları deprem etkilerine dayanıklı malzemelerden yapılmalıdır. Ayrıca, duvarlar ve kolonlar arasındaki bağlantılar da güçlü ve dayanıklı olmalıdır.

Depreme Dayanıklı Tavan Ve Çatı Yapmalıyız

Depremin etkilerini azaltmak için, yapının tavanı ve çatısı da dayanıklı ve güçlü olmalıdır.

Çalışan Zemin Ve Duvar Bağlantıları İyi Olmalı

Deprem sırasında, yapının zemini ve duvarları arasındaki bağlantılar çalışmalıdır. Bu, yapının istikrarını koruyabilmeyi ve depremin etkilerini azaltmayı sağlar.

Güvenli Yapı Elemanları Kullanmalıyız

Deprem güvenli yapı elemanları, yapının güvenliğini artırır. Örneğin; deprem sırasında kapı ve pencerelerin kapalı kalması, insanların hayatını ve mal varlıklarını korur.

Deprem Anında Ne Yapabiliriz?

Depremler, insanlar için büyük tehlike ve stres kaynağıdır. Depremin etkilerini azaltmak için bazı önlemler alınmalıdır. Depremde ne yapabileceğimize dair bazı öneriler şunlardır:

  • Depremde, evinizin içinde veya iş yerinizde güvenli bir yer bulun. Yapının güçsüz olduğu veya yıkılabileceği yerlerden uzak durun.
  • Depremin olma anında, ağır ve kırılgan eşyalar üzerinize düşer. Bu nedenle, depremin başlamasından hemen önce güvenli bir yere gitmeniz ve etrafınıza dikkat etmeniz önemlidir.
  • Deprem sırasında kapı ve pencerelerden kaçmak tehlikelidir. Bunun yerine, güvenli bir yer bulun ve orada kalın.
  • Mobilyalar, depremin etkilerinden koruyabileceğiniz düşüncesi yanıltıcıdır. Mobilyaların altında sığınmak size zarar verecektir.
  • Deprem sırasında panik yapmak, kendinizi ve çevrenizdekileri tehlikeye atar. Depremin süresi kısadır ve sakin kalarak beklemelisiniz.

Evet demesi kolay ancak o anda telaştan bunları unutmak mümkün. Bu nedenle depremi hayatımızın bir parçası olduğunu unutmamalıyız. Belirli aralıklarla deprem tatbikatları yapmalıyız. Bana göre en iyi örnek ülke Japonya’dır.

Öneri İçerik >> En İyi Araç Kiralama Şirketleri

Depremzeler İçin Nereye Yardım Yapabiliriz?

Gerçekte yardımları kendi imkanlarınız ile götürmeniz en iyisidir. Depremzedeler, maddi ve manevi olarak destek ihtiyacı duyarlar. Depremzedelere yardım etmek için nerelere başvurabileceğimize dair bazı öneriler:

Ahbap Derneği

Haluk Levent tarafından kurulan en güvenilir yardım platformlarından biridir. Kripto para biriminden ürün satışına kadar birçok şekilde bağış yapmak mümkündür. Tüm işlemleri şeffaf şekilde yapmaktadırlar. Daha fazla bilgi almak için ahbap.org adresine göz atınız. Dilerseniz kripto para birimi olarak crypto.ahbap.org adresinden bağış yapabilirsiniz.

Kızılay veya Bağış Kuruluşları

Devlet kurumu olan Kızılay depremzedeler için maddi yardım sağlamaya ve deprem sonrası yardımların dağıtılmasına yardımcı olmaya çalışır. Resmi olarak kizilay.org.tr adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Deprem Sonrası Yardım ve Kalkınma Ajansı (AFAD)

Kızılay benzeri bir kuruluştur. AFAD, depremzedeler için barınma, yiyecek, giyecek ve diğer ihtiyaçların sağlanmasına yardımcı olur. Detaylı bilgi bağış için afad.gov.tr ziyaret ediniz.

İlgili Yerel Kurumlar

Deprem sonrasında ilgili yerel kurumlar, depremzedeler için maddi ve manevi yardım sağlamaya çalışırlar. Belediyeler belirli yerlerde toplama alanı oluşturur ve yardımları organize eder.

Diğer Yardım Yöntemleri

Kişisel imkanları olanların bir araya gelmesi ile yardımcı olabilirler. Karışıklığı önlemek adına her adımı resmi kurumlara danışarak yapmak gerekir. Koordinasyon sağlanmadan yapılan yardım girişimleri boşa zaman kaybı olur. Deprem sonrası hayat kurtarmak için zamanın önemli olduğunu unutmayın.

Yardım Yaparken Dikkat Edin!

Ne yazık ki yaşanılan kötü durumu kullanan kötü niyetli kişi veya kişiler çıkmaktadır. İnternet ortamında sahte bağış siteleri açılıp, bağışçıların hesapları boşaltılmakta. Resmi kuruluşların sitesi dışında bağış yapmamanız bu açıdan önemlidir. İnternet üzerinde yapılacak işlemler hakkında bilginiz yoksa banka hesabına elden yatırın. Resmi sitelerin sayfalarından hesap numaralarına ulaşabilirsiniz. Bu tarz sitelere denk gelirseniz resmi makamlara bildirin.

İçeriğimi beğendiysen sosyal medya hesapların üzerinden paylaş. Güncel paylaşım ve içeriklerim için Instagram, Facebook ve Twitter sayfalarımı takip edebilirsiniz.

Kaynakça:

  • www.cdc.gov/disasters/earthquakes/during.html
  • www.usgs.gov/faqs/what-should-i-do-during-earthquake
  • www.afad.gov.tr/deprem-aninda-neler-yapmalisiniz
  • dergipark.org.tr/tr/download/article-file/5713
Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku