Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Singapur Tatili ve Bana Kalan Hatıralar

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Singapur tatili ve bana kalan hatıralar yazımdan önce Singapur nerede ve nasıl bir ülke biraz bilgi verelim. Singapur, Güneydoğu Asya’da yer alan küçük ama zengin bir ülkedir. Bu ülkeye gitmek, güzel manzaralar, yüksek teknolojili yapılar ve tarihi yerler keşfetme fırsatı sunar.

Singapur, özellikle ticaret ve finans sektörlerinde önemli bir rol oynayan şehir devletidir. Bu nedenle, şehrin gökdelenleri ve alışveriş merkezleri oldukça yüksektir. Şehrin sembolü olan Merlion heykelini barındıran bir park var. Burası turistlerin çok sevdiği bir yerdir.

Singapur’da, tarihi yerleri keşfetmek de oldukça eğlenceliydi. Örneğin, ülkenin eski kenti olan Chinatown’da, Çin tarzı evler, dükkanlar ve yemekleri oldukça ilgi çekici. Ayrıca, Little India bölgesi de ülkenin kültürel yapısını keşfetmek için mükemmel bir yer diyebilirim.

Singapur’da yemek konusunda da birçok seçenek vardır. Ülkede, Çin, Malezya ve Hindistan mutfaklarının etkileri görülür. Yani benim gibi yolunuz düşerse kesinlikle aç kalmayacaksınız.

Singapur, aynı zamanda güzel doğal alanları da içerir. Örneğin, Gardens by the Bay, şehrin en popüler parklarından biri olup, çeşitli bitki türleri ve ısıtılmış seralar içerir. Sentosa Adası da turistlerin çok sevdiği bir yerlerden biri. Burada plajlar, tatil köyleri ve eğlence parkları var.

Singapur Tatili Nereden Çıktı?

Aslında benim için hem iş hem de tatil diyebilirim. Yeni kültürler ve yeni insanlarla kaynaşmak her zaman ilgimi çekmiştir.

Blogumu takip edenler benim aynı zamanda Google Ürün Uzmanı olduğumu bilirler. Bu kapsamda da Singapur aslında Google daveti gündemime gelmiş oldu. Yılda birkaç kez bu çeşit etkinliklere davet alıyoruz. Duruma göre katılıyoruz veya online olarak katılıyoruz. Dublin etkinliğine katılma fırsatım olmamıştı. Bu nedenle online katıldım ancak Singapur olunca iyi oldu.

Singapur Tatili Öncesi Hazırlıklar
Tatil Öncesi Hazırlıklar

Singapur Tatili Öncesi Hazırlık Aşamaları

Singapur tatili için ülkemiz vatandaşlarından vize istenmiyor. Bu nedenle sadece uçak biletinizi alıp gidebiliyorsunuz. Ancak 30 günü aşan bir tatil olacaksa o zaman vize isteniyor.

Vize derdi yok ancak online doldurmam gereken evraklar vardı. Bu evrak genel olarak zorunlu ve sağlık bilgisi içeriyor. Aşınız yoksa uçuştan 48 saat önce yapılmış bir test gerekli. Bu durumla uğraşmamak adına aşınızı yaptırmanızı öneririm. Aşılı olduğum için sadece aşı sertifikası almam yeterli oldu.

Yolculuk öncesinde sürem bir hafta olduğu için sadece bir sırt çantası ve el çantası işimi görmeye yetti.

Singapur günleri genel olarak yağmurlu geçiyor. Benim şansıma kaldığım süre boyunca aşırı bir yağmur yağmadı. Bu nedenle rahatlıkla gezebildim. Yeri gelmişken gezimle ilgili fotoğrafları Instagram hesabımda da görebilirsiniz.

Singapur Tatili İçin Uçuş Rotam ve Ülkeden Çıkışım

Singapur tatili uçuşu için iki seçeneğim vardı. Biri direkt olarak Singapur’a gitmek diğer ise Katar üzerinden geçmek. Ben maksat birazda gezi olduğu için Katar üzerinden gitmeyi seçtim. Katar ülkemizin normal vatandaşlarından vize isteyen bir ülke. Vize alımı ise havalimanında kolaylıkla yapılıyor. Yüz Katar Riyali ve otel rezervasyonunuzu göstermeniz yeterli. Açıkçası dünya turnuvası nedeni ile aşırı kalabalık olacağını düşünüyordum. Pek öyle değildi. Hava limanı çalışanları ile sohbet edip neler yapabileceğimi öğrenmeye çalıştım. Giderken fazla bekleme sürem olmadığı için Katar gezisini dönüşe bıraktı. Dönüş zamanında da yaklaşık beş saat gibi bir sürem vardı.

Uçuşa İstanbul Havalimanı’ndan başladım. Öncesinde tabi o uzun yolu özel araçla gitmek içme sinmedi. Bu nedenle havalimanı servisleri kullandım.

İlk işim yurt dışına çıkış pulu almak oldu. Zaten bankamatik gibi havalimanına cihazları yerleştirmişler. Siz yüz elli lirayı yatırın gerisini makine hallediyor. Bu para bana göre aslında çok fazlada neyse o konuya girmiyorum…

İstanbul’dan Katar’a Uçtum

İlk uçuş için Katar Doha’ya doğru yola çıktım. Uçak oldukça kalabalıktı. Boş yer görmediğimi söylesem yalan olmaz. Uçaktaki görevlilere Allah yardım etsin bu gibi durumlarda. Uçuş esnasında yanımdakiler sanırım Asya ülkesindendi. Türkiye’ye arkadaşlarının yanına geldikleri yaptıkları görüntülü görüşmeden anlaşılıyordu. Güzel bir sohbetle yaklaşık üç buçuk dört saat kadar yolculuk yaptık.

Kullandığım firma Qatar Airways firmasıydı. Yemekleri ve diğer ikramları oldukça lezizdi. Genelde yurt dışı uçuşlarında bazı firmalarda ücretli hizmette veriliyor. Bu uçuşta ise hepsi ücretsiz olarak sunuluyordu. Bu nedenle gidene kadar hostesler hiç durmadı desem yalan olmaz. Üstelik getirilen yemeklerin sıcak olması ve dünya kupasının olması nedeniyle biraz daha farklıydı. Bu durumda da yedikçe yedim…

Katar’dan Singapur’a Geçiyorum

Doha havalimanına gece üç gibi indim. Dışarı çıksam açık yer bulmak zor. Bu nedenle havalimanında bekledim. Birçok telefon dükkanı ve hatta sadece telefon alıp giden Türkler’de vardı. Oldukça tuhaf geldi bana. Türkiye’den gelip şehri gezmeden hatta havalimanından çıkmadan telefon alıp dönmek… Pek benlik değil işin aslı.

Havalimanında biraz gezindim ve bütün açık dükkanlara uğradım. Fiyat bakımından aslında çok pahalı sayılmaz ancak TL bazında pahalı. Hatta komşum için hurma veya hurmalı ikramlık ürünler aradım. Çalışanlar şehirde birçok yer olduğunu ancak bu saatte bulamayacağımı söyleyince vazgeçtim. Uçak saati geldi ve yavaştan uçağa doğru yol aldım. Hava limanı o saatte oldukça sessiz ve uykulu gibiydi.

Uçağa bindiğim zaman aşırı bir kalabalık yoktu. Hatta pencere kenarına oturduğum zaman yanımdaki koltuk boştu. Bu sayede on bir, on iki saat yayıla yayıla uçtum. Uçaktaki film arşivi oldukça zengindi. İçlerinde Türk filmleri de vardı. Genel olarak izlediklerim olduğu için en iyi seçim uzun Hint filmleri olur dedim. 2015 Yapımı olan Masaan filmi ile uçuşa başladım. Yaklaşık iki saat kadar süren bu filmi izlemediyseniz izlemenizi öneririm.

Filmden sonra biraz kestirmişim ve bir kaç yarım yarım film izlemeden sonra kahvaltı servisi yapıldı. Tabi bu arada boş durmadan kahve, çay, kola taleplerim devam etti. Sonra Singapur sınırlarına girdik.

Sonunda Singapur Tatili Başladı!

Toplamda yaklaşık yirmi saat yolda geçirerek Singapur’a ulaştım. Havalimanına girince çalışanların ilgisini görmemek oldukça zor. Hepsi yardım etmek amacıyla yanına gelip yönlendirme yapıyorlar. Bavulum olmadığı için hemen pasaport kontrol alanına geçtim. Yaklaşık on dakika kadar sıra bekledim ve iki, üç dakikada onayı aldım. Resmi olarak artık Singapur macerasına başlamış oldum.

Singapur Taş Yığını Gibi Görünen Yeşillikler Ülkesi

Karşılama ekibi hemen havalimanı çıkışında elinde tabela beni bekliyordu. Yanlarına gidip tanıştım ve servise doğru yol aldık. Araca binince ülkenin İngiliz sistemi trafik yönetime sahip olduğunu gördüm. Bizde nasıl sağdan gidiyorsak onlarda tersiydi. Araçların direksiyon kısmı da bize göre ters yerdeydi.

Havalimanından çıkınca otele doğru yaklaşık on beş kilometrelik bir yolumuz vardı. Yol boyunca Instagram hesabımda paylaştığım video gibi yeşillikti. Bu yeşilliğin yanında da büyük ucu görünmeyen binalar vardı. Ortalama sanırım elli, altmış kat vardı. Çünkü son gün yapılan parti elli yedinci katta terasta yapılmıştı.

Ülke genelinde herkesin yardım sever ve iyi niyetli olduğunu söyleyebilirim. Doğaya ve insana oldukça saygılılar.

Yasaklar Ülkesi Singapur

Singapur, dünya çapında önemli bir ticaret ve turizm merkezlerinden biri. Böyle olmasına rağmen, çeşitli yasakları nedeniyle ülkenin yönetimi sıkça eleştirilir. Bu yasaklar, çoğunlukla ülkenin sıkı bir disiplin ve düzeni koruma amacıyla konulmuştur. ancak bazıları güncel meselelerle de ilgilidir. Singapur tatili öncesi bunları bilmeniz iyi olacaktır. Öğrendiğim bazı yasakları şu şekilde sıralayabilirim:

Yüksek Kaliteli Fildişi Ağaçlarının Satışı Yasak

Singapur hükümeti, yüksek kaliteli fildişi ağaçlarının satışını yasaklamıştır. Bu yasağın amacı, ülkenin yaşayan fildişi ağaçlarını koruma amacıdır. Fildişi ağaçları, ülkede önemli bir güzel görünüm sağlar ve kültürel değer taşır.

Kültürel Nesnelerin Satışı ve Çalınması Yasak

Singapur hükümeti, ülkenin antika ve kültürel nesnelerinin satışını yasaklamıştır. Bu yasağın amacı, ülkenin tarihi ve kültürel değerlerini koruma amacıdır.

Singapur hükümeti, ülkenin antika ve kültürel nesnelerinin çalınmasını yasaklamıştır. Bu yasağın amacı, ülkenin tarihi ve kültürel değerlerini koruma amacıdır.

İçki Satışı Sınırlı Olarak Yapılıyor

Singapur hükümeti, ülkede alkol satışını sınırlandırmıştır. Bu yasağın amacı, ülkede alkol kullanımını azaltmak ve ülkede alkol bağımlılığını azaltmaktır. Buna rağmen alkol tüketimi ülkede oldukça bol. Singapur tatili için alkol tüketmek önemli ise bu noktaya dikkat edin.

Yerel Parklarda Köpek Dolaştırmak Yasak

Singapur hükümeti, yerel parklarda köpekleri dolaştırmayı yasaklamış. Amaç ise parklarda insanların rahatça dinlenmesini sağlamak. Bunun yanında da egzotik bitkilerin korunmasını sağlamakmış. Köpek sahiplenmeyi tercih edenler, özel köpek parklarında köpeklerini yürütebiliyorlar. Yasaklı yerde olurlarsa da ceza ödemek zorundalar.

Her Yerde Sigara İçemezsiniz

En çok sevdiğim yasaklardan biri budur. Singapur hükümeti, ülkede sigara içmeyi yasaklamıştır. Bu yasağın amacı, ülkede sigara kullanımını azaltmak ve ülkede sigara bağımlılığını azaltmaktır. Sigara içenler, özel sigara içme alanlarında sigara içebilirler. Bu alanların dışında içmeleri kesinlikle yasak denildi. Buna rağmen tek tük sokak aralarında içenleri görmedim değil. Onlarda yasağın farkında olmalılar ki biri yanaşınca sigarayı saklıyorlar.

Yerel Parklarda Fotoğraf Çekmek Yasak

Singapur hükümeti, yerel parklarda fotoğraf çekmeyi yasaklamış. Bu yasağın amacı olarak insanların rahat olması ve bitkileri korumak diye açıklanıyor. Elbette turist ayağına çekmeden olmazdı. Etrafta polis olmamasına rağmen halk o yasak bu yasak diye yapmamayı tercih ediyor. Sanırım kameralar ile belirleme yapıyorlar. Yapmıyorsalar bile halkı iyi bilinçlendirmişler. Fotoğraf çekmeyi tercih edenler, özel fotoğraf çekme alanlarında fotoğraf çekebiliyor. Sizi tatmin eder mi tartışılır tabi ki. Ben açıkçası çaktırmadan fotoğraflarımı aldım.

Sakız Çiğnemek Yasak

Bize komik geliyor olabilir ancak bu doğru. Çevrede polis veya zabıta olmasa bile sakız çiğneyen yok. Zaten isteseler da sakız satan yok. Genel olarak bu yasağın çevre ile ilgili olduğunu söylediler. Çiğneyip atıyorlar sonra ayağımıza yapıyor, çevre kirleniyor gibi.

Bu liste belki uzar da uzar. Ben sadece size ilginç olan bazı yasakları listesini sundum. Biraz daha kurcalarsanız eminim birçok yasakla karşılaşırsınız.

Singapur’da Gece Yaşamı Nasıl?

Geceleri Singapur manzarası bile yeter aslında. Ek olarak diskolar, casino keyfi ve elli yedinci katta havuz keyfi ilgi çekici geliyor. İnsanlarla kaynaşması oldukça basit. Herkes samimi ve saygılı olmayı biliyor. Gece yaşamıyla ilgi yaptığım anlık paylaşımlarımda sanırım az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur. Bu bakımdan Instagram hesabımı takip etmenizi tekrar hatırlatıyorum.

Singapur Tatili Gecelerinde Yalnız Kalmak Zor!

Singapur kadınları birçok ülke kadınların farklılar. Açık şekilde sizinle takılmak istemeleri normal bir durum. Bizim buralarda olsa bir kahve içelim dese farklı karşılanma durumu muhtemel. Oysa orada oldukça normal.

Kısa sohbetlerden öğrendiğim kadarıyla çoğu kadın Singapur erkeklerinden dertli. Kadınlar eşit olduklarını ancak kadın oldukları için daha fazla değer verilmelerini istiyor. Dolayısıyla erkeklerde madem eşitiz neden diyorlarmış. Ne kadarı doğru yanlış bilemem ancak beş altı kişide buna benzer ifadeler kullandılar.

Singapur’da dışarı çıkıp birkaç arkadaş edinmeden otele dönmek mümkün değil. Bu bakımdan birçok arkadaşım oldu diyebilirim.

Singapur Sultan Camisi Gezim
Singapur Sultan Camisi Gezim

Singapur’da Yaşam Maddi ve Manevi Nasıl?

Singapur, manevi yaşam için oldukça zengin bir ülkedir. Çeşitli dinlerin ve inanç sistemlerinin coğrafyasında barındırıyor. Manevi yaşamın farklı yönlerine ilgi duyuyorsanız burası süper bir seçim olacak.

Birincisi, Singapur’da çeşitli dinlerin temsil edildiğini belirtmek gerekir. Örneğin, şehirde Budizm, Hinduizm, İslam, Hristiyanlık ve Taoizm gibi dinlerin yanı sıra, başka dinler de mevcuttur. Bu dinlerin hepsi, manevi yaşam için farklı yöntemler ve teknikler sunarak, insanların manevi gelişimine yardımcı olur.

Singapur’da ayrıca çeşitli manevi topluluklar ve cemaatler bulunuyor. Bu topluluklar, insanların manevi ilgi alanlarına göre gruplandırılıyorlar. Amaçları ise aynı olup inançları doğrultusunda çalışmalar yaparak, insanların manevi gelişimine yardımcı oluyorlar.

Singapur’da manevi yaşam için diğer bir seçenek de, şehirdeki çeşitli manevi kurumlar ve merkezlerdir. Cami, kilise, havra veya tapınak aklınıza ne gelirse burada bulabilirsiniz. Hatta en bilinenlerden biri şuan hem de müze görevi gören Sultan Camisi’dir. Diğer inançlar içinde popüler yerler oldukça fazlaca mevcuttur.

Sonuç olarak, Singapur, manevi yaşam için oldukça zengin bir seçenekler sunan bir şehir olabilir. Bu nedenle, manevi yaşamın farklı yönlerine ilgi duyanlar için, şehirde birçok farklı seçenek bulunmaktadır.

Singapur’da Yaşam Maliyetini Nasıl?

Arkadaşlarıma ve yolda denk geldiğim insanlara Singapur’da yaşamanın maliyetini sordum. Birçok çok cevap aldım ancak sonuç olarak hepsi size göre pahalı cevabına bağladım. Evet bize göre gerçekten pahalı. Gittiğim gün bir pizza ve soda siparişi vermiştim. Toplam ödemem ise 47 Singapur doları oldu. Türk parasına çevirirsem yaklaşık olarak 650 TL’ye denk geliyor. Sanırım bu örnek size yeterince çok şey anlatır.

En büyük maliyetlerden biri konuttur. Singapur’daki evler diğer Asya şehirlerine göre daha pahalı. Bu nedenle de çoğu insan kiralık evler tercih ediyor. Singapur’da çok sayıda yabancı çalışan var. Sadece bunlar için konutlar yapmışlar.
Gıda maliyetleri de Singapur’da diğer Asya şehirlerine göre biraz daha yüksektir. Özellikle et ve süt ürünleri pahalıdır. Buna rağmen Singapur’da çok sayıda ülkeden yiyecekler bulunmaktadır. Pahalı olsa bile birçok çeşit bulmak mümkün. Yerel ve diğer ülke mutfaklarını sunan lokantalar, kafeler bulabilirsiniz. Ben Türk dükkanları buldum ve hatta girip tanıştım. Güzel bir sohbet oldu. Yaklaşık yirmi yıldır Singapur’da yaşayanlar bile var. Kısaca oldukça mutlu olduklarını belirttiler.

Singapur’da sağlık hizmetleri de oldukça iyi. İyi olmasıyla beraber sağlık maliyetleri de diğer Asya şehirlerine göre daha yüksektir. En güzel yanı ise Singapur hükümeti, sağlık sigortalarını desteklemekte. Sigortanız varsa oldukça ekonomik fiyata hizmet alabiliyorsunuz.

Singapur’da eğitim de oldukça yüksek standartlarda. Bununla beraber eğitim maliyetleri de diğer Asya şehirlerine göre daha yüksektir. Hükümet eğitim sigortası ile destek veriyor. Yani Singapur’da yaşayan biri sigortalı ise eğitim konusu da ucuz oluyor.

Singapur Tatili İçin Ekonomik Konaklama Yerleri

Singapur tatili için konaklama alanı önemlidir. Ekonomik olarak konaklamak için, Singapur’da birçok seçenek mevcuttur. Benim kaldığım otelin gecelik fiyatı üç yüz otuz Singapur dolarıydı. Öncelikle, hosteller ve hostel odaları düşük maliyetli konaklama seçenekleri sunuyor. Bu tesisler genellikle düşük fiyatlarla sunulur ve birçok ortak alana sahiptir. Tabi isterseniz özel odaları da oluyor. Daha ekonomik isterseniz, Airbnb gibi evde konaklama platformları incelemeniz iyi olur. En düşük seçenekler sanırım bunlar olacaktır.

Ekonomik olarak konaklamak için, şehir merkezinden uzak yerleri de düşünebilirsiniz. Bu bölgeler genellikle daha uygun fiyatlı olup, toplu taşıma ağı sayesinde şehir merkezine ulaşım da kolaydır. Toplu taşıma demişken Singapur için en ucuzu metrodur. Otobüs biraz daha pahalıdır. Bu nedenle metroya yakın şehirden uzak yerler daha ekonomik olacaktır.

Farklı bir öneri arıyorsanız yolculuk öncesinde Hinge uygulamasından arkadaş edinin. Profilinize istediğinizi belirtin. Birçok Singapur’lu bu uygulamayı kullanıyor. Bu nedenle oldukça işi yarıyor.

Sonuç olarak, Singapur tatili için ekonomik olarak konaklamak için birçok seçenek mevcut. Ekonomik demişken aklıma gelen uçak bileti olayı. Ekonomik uçak bileti almadan önce de daha önce yazdığım Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? başlıklı yazıma göz atmanız iyi olacaktır. Gittiğiniz yerde eğer araç kiralama hizmeti kullanmak isterseniz En İyi Araç Kiralama Şirketleri başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

İçeriğimde yazıklarımın hepsi Singapur’lu kişilerden öğrendiğim veya gözlemlediklerimdir. Size tarafsız şekilde Singapur tatili nasıl geçti kısa ve öz olacak şekilde anlatmak istedim. Normalde daha fazla yazabilirim veya birkaç yazıya bölebilirim. Ancak sıkıcı olacağını düşündüğüm için tek yazıda aktarmak istedim. Umarım sizin de en az benim kadar keyifli bir içerik olmuştur.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşın. Güncel paylaşımlarım için sosyal medya hesaplarımı paylaşmanız iyi olacak. Bunun için Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku