Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Hindistan Cevizi Yağı Zararlı mı?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Pastalarda veya çocukluğumdaki şu Eti Puf’un üzerindeki beyaz kırıntılar varya işte onlar Hindistan cevizi parçalarıymış. Bunu ne zaman öğrendim diye düşünürsem çok uzun yıllar önce ilk tadına baktığım anda sorduğum zaman öğrenmiştim. Elbette o güne kadar Hindistan cevizi nasıl bir görünüme sahip veya tadı nasıl bilmiyordum. Ülkemizde de çok rahatlıkla bulunan bir ürün değildi. Şimdilerde ise her markette veya bakkalda en azından pasta süslemesi için kıyılmış halde bulmak mümkün. Hindistan cevizi ham hali ile oldukça yağlıdır. Size tavsiyem en azından bir kere tadına bakın. Özellikle öz suyunu kesinlikle tadın derim. Bu yazımda sizlere Hindistan cevizi yağı hakkında daha doğrusu zararları hakkında bir kaç önemli bilgi aktaracağım. Öncelikle biraz faydalarından söz edelim ve sonrasında asıl başlığımız olan zararlarına göz atarız.

Bu yazım ilginizi çekebilir: Soğan Kürü İle Zayıflama Yöntemi

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Aslında yemeklik yağ olarak oldukça yaygın kullanılan bir yağ olsa da ülkemizde pek bu yönde kullanılmamaktadır. Biz daha ziyade güzellik veya sağlık adına kullanıyoruz. Elbette işin yemek kısmında nadirde olsa kullanılmaktadır. Bu nedenle bu başlık altında sizlere Hindistan cevizinin daha ziyade sağlık açısından kullanımı ve faydaları hakkında bilgi vereceğim.

Bu yağ sayesinde cildinizi temizlemekle kalmaz aynı zamanda makyaj temizleyici kullanımına son verebilirsiniz. Öyle ki Hindistan cevizi yapısı sayesinde cildinize uygulamış olduğunuz makyajı kolaylıkla çıkabilir. Ayrıca sadece temizlemekle kalmaz cildinize bakım da yapar. Bu nedenle hem cildini beslemek hem de makyajı doğal yollar ile çıkarmak isteyen kadınların ilk tercihi Hindistan cevizi yağı kullanmaktır. Sadece cildinize değil aynı zamanda sağlıklı şekilde saçlara sahip olmak isteyenler de bu mucizevi yağdan kullanıyorlar. Saçlara doğal olarak yumuşaklık ve parlaklık sağlıyor. Elbette hemen bunu duyarak bu yazğı alıp kullanmak saçmalık olacaktır. Neden derseniz saçınız yağlı ise ve siz gidip üzerine bu yağı uygularsanız sorun yaşayacağınız baştan bellidir. Bu nedenle uzman tavsiyesi ile kullanmanızı öneririm.

Genellikle cilt ve saç bakımında kullanılan bu yağ ayrıca dişler için muhteşem bir üründür. Bu amaçla kullanmak için öncelikle elinizdeki yağı diş macunu kıvamına getirmeniz gereklidir. Bunu yapmanın en kolay yolu yağın içerisinde biraz soda eklemektir. Sonrasında kıvam alacaktır.

Tüm bunların dışında Hindistan cevizi yağı genel olarak şu etkileri için de kullanılmaktadır:

 • Alkolün zararlarını en aza indirir ve karaciğeri koruduğu için kullanılır,
 • Alzheimer yani kabaca unutkanlığı önlediği için tüketilir,
 • Kalp hastalığı riskini en aza indirdiği için kullanılır,
 • Kemik yapısını güçlendirmek için tercih edilir,
 • Antioksidan yapıya sahip olduğu için kullanılır,
 • Genel olarak strese iyi geldiği için kullanılır,
 • Ağız kokusunu gidermek için kullanılır.

Bunlar ülkemizdeki ve dünya üzerindeki başlıca kullanım nedenleri diyebilirim. Elbette bu kadar yararlı bir besinin hiç zararı yok demek yanlış olur. Şimdi de bu eşsiz yağın zararlı hakkında bilgilenelim.

Bu yazım da ilginizi çekebilir: Uzun Yaşamanın Sırrı

Hindistan Cevizi Yağı Zararları

Buraya kadar genel anlamda bu yağın faydaları ve kullanım alanları hakkında bilgi edindik. Bu başlık altında da zararları nelermiş inceleyelim. Aslında tam zararları değil de daha doğrusu yan etkileri diyebiliriz.

 • Hindistan cevizi veya yağını tükettiğimiz zaman eğer ki fazla kaçırırsak ishal yapma olasılığı yüksektir. Aslında bu durum kabızlık için kullanılabilir olsa da fazla tüketim zararı olduğu da bir gerçektir. Yani tüketimde veya kullanımda kullanım miktarına genel olarak dikkat etmenizi öneririm.
 • Yukarıda da belirttiğim gibi özellikle cilt bakımı için kullandığımız bu yağ eğer doğru şekilde kullanılmaz ise fazladan cildinizde sivilcelenmeye neden olur. Bunu önlemek adına bir uzman tarafından cildinizin incelenmesi ve kullanım onayı alınması iyi olur.
 • nın kolesterolü arttırır. Elbette bu ilk bakışta güzel diye düşünülebilir. Ancak sorun şu ki tüm kolesterolü yani kötü kolesterolü de arttırdığı biliniyor. Bu nedenle sağlık açısından bir sorununuz var ise kullanmanızı pek tavsiye etmiyorum.
 • Nadir görülse de alerji durumları gözlenebilir. Yani ülkemizde karşılaşacağımız en fazla sanırım cilt sorunları üzerine olur. Gıda anlamında pek kullanmadığımız için genelde egzama gibi cilt sorunları görülebilir.
 • Yukarıda kalp sorunlarına iyi geldiğini belirtmiştim. Ancak Hindistan cevizi yapısı itibari kalbimize yararlı olsa da kullanım miktarına göre zararlı da olabilecek potansiyele sahiptir. Bu nedenle tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Özellikle detoks uygulaması için bu yağı kullanıldıysa bağ ağrısı yapma olasılığı yüksektir. Buna neden olarak uygulama sonrasında kanımızda oluşan toksinler gösterilmektedir. Belirli bir süre sonra etikisi azalır.
 • Yukarıdaki yararları sayarken karaciğere iyi geldiğini belirtmiştim. Ancak sürekli kullanımlar için Hindistan cevizi yağı tercih edilmemelidir. Çünkü karaciğerin yapısı bozabilir ve sağlık sorunları ortaya çıkarabilir.

Sizlere genel olarak Hindistan cevizi yağı zararları ve yararları hakkında bilgiler aktardım. Eğer yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber son yazılarımdan haberdar olmak için Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku