Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Özel Numara Nasıl Bulunur?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Özel numara nasıl bulunur? sorusunu eminim son günlerde sıklıkla duyuyorsunuzdur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık herkesin cebinde bir telefon olduğu bir gerçek. Bu durum ise muhteşem bir pazarlama ortamı sağladığı gibi istenmeyen durumlara da neden olmaktadır. Özellikle sizin onayınız ve hatta alakanız olmayan bir konu için aranmak gibi… Elbette onaylı mesaj göndermeleri veya aramaları engelleme şansınız var. Ancak “ne yazık ki teknoloji böyle bir şey…” dediğimiz nokta işte tam olarak burası oluyor sanırım. Ne yazık ki siz engelleseniz bile başka bir numara ile size ulaşılması mümkün. Sonuç olarak Özel numara nasıl bulunur? sorusu sizin de karşınıza çıkacak ve hatta çıkmış olmalı ki bu yazımdasınız.

Bu yazımın içeriğinde şu sorularınıza cevap bulabileceksiniz;

 • Özel numara ile arayanı nasıl bulurum?
 • Gizli numara engelleme işlemi nasıl yapılır?
 • Numaramı nasıl gizli yaparım?
 • Sizi arayan özel numara nasıl bulunur?
 • Operatörlere göre gizli numara engelleme işlemi nasıl yapılır?

gibi soruların cevaplarına ulaşabileceksiniz.

Sizin Numaranızı Nereden Alıyorlar?

Özel numara nasıl bulunur? sorusundan önce bu kişi veya kurumlar bizim numaramıza nasıl ulaşıyorlar buna göz atmak gerekli. Yakın zamanda özellikle 0850 ile başlayan numaralardan çok aranmaya başladım. Zaten bu yazıyı yazma nedenim de bu oldu. Kimi arayan ya Google bilgileriniz silinecek işte silinmesini istemiyorsanız bire aramayı sonlandırmak için ikiye basın gibi oluyordu. Bazıları ise sınırsız internet sunduğunu, bazıları da su artıma cihazı satışı için aradığını söylüyordu. İşin ilginç kısmı ise bunlarla bir ilgimin olmamasıydı. Peki bu kişi veya kurumlar bizim numaramızı nasıl buluyorlardı?

Bu konuda uzun bir araştırma yapsam bile kesin bir sonuca ulaşamadım. Daha doğrusu kanıt olarak sunacağım somut bir şeye ulaşamadım. Ancak şunu belirtirsem sanırım sizin aklınızda cevaplar için parıltılar oluşmaya başlayacaktır.

Iphone Sim Kart Geçerli Değil Hatası Nedir?

Bu yazımda ilginizi çekebilir…

Bağlı bulunduğunuz operatör zaman zaman sizden numaranızın rehbere eklenmesi için izin ister. Hatta bu izin için size internet veya arama hakkını ücretsiz vereceğini belirtir. Elbette numaranız rehber servislerinde kayıtlı ise bu teklifi almazsınız. Benim numaram kayıtlı olmadığı için sık sık bu teklifi alıyorum. İşin aslı ise aslında bana bedava verdikleri arama veya internet hakkının binlerce fazlasını bilgi satışı ile kazanabiliyor olmalarıydı. Birçok numara bulma servisi mevcut. Bunlar yasal firmalar ama numarayı nereden, nasıl buluyor ki? İşte bu noktada sizin izin verdiğiniz ölçüde numara ve bilgileriniz satılıyor. Hatta özel numara nasıl bulunur diye Google üzerinde arama bile yapsanız birçok öneri firma veya numara karşınıza çıkacaktır. Ancak bu hizmetler yasal olduğu için sizden ya numara ister yada kişi bilgileri ile numara bulma yöntemi için kişinin bilgilerini talep eder. Karşılığında ise dakikası üç ile yedi lira arası bir ödeme alır.

Kısaca numaramızın sizin izin verdiğiniz mobil uygulamalardan, opretör izinlerinden ve hatta isteğiniz ile onayladığınız birçok kampanyadan yasal olarak elde edebiliyorlar.

Sizi Arayan Özel Numara Nasıl Bulunur?

Sizi arayan bir numaranın kime ait olduğunu kolayca öğrenmek mümkün. Ancak iş gizli numara ile arayanı öğrenme konusu olunca işler biraz karışmaktadır. Na yazık ki ülkemizdeki operatörler bu konuda bir yardım sunamamaktalar. Ancak sizi arayan özel numaralardan rahatsız oluyorsanız yapabileceğiniz sanırım tek çözüm engellemek olacaktır. Ancak yine de farklı yolları da kısmi olsa bile mevcut. Şimdi bilinen o yöntemlere bakalım.

Kişi Listenizde Olmayanları Aramaya Kapatma Yöntemi

Bir akıllı telefon kullanıcısı olarak sizi arayan kişileri sınırlamanız mümkün. Yani rehberinizde kayıtlı olmayan sizi arayamaz. Bunun için telefonunuzun yazılımına göre şu adımları izleyebilirsiniz.

iPhone kullanıyorsanız telefonunuzda şu adımları uygulayın:

 • Ayarlara gidin ve “Rahatsız Etme” menüsünü açın,
 • “Manuel” olarak kaydırın,
 • “Arayabilecekler” kısmına dokunun,
 • “Tüm Kişiler” seçeneğini seçin,

Bu aşamadan sonra sadece rehberinizde kayıtlı olanlar size ulaşacaktır. Siz değişim yapmadığınız sürece başka biri sizi arayamaz. Elbette bu ayar yetişkinler için mümkün gibi olmasa bile çocuklar için muhteşem diyebilirim. Böylece çocuğunuzu sizin verdiğiniz kişiler arayabilir hale gelecektir.

Eğer bir Android telefon kullanıyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz:

 • Arama ekranına gidin,
 • “Ayarlar” menüsüne dokunun,
 • “Çağrı Engelleme” kısmına geçin,
 • “Engelleme Listesi” ne dokunun,
 • “İsimsiz Aramaları Engelle” kısmını seçin.

Aynı şekilde sadece rehber içeriğinizdeki kişiler sizi arayabilecektir. Yukarıda da söz ettiğim gibi bu ayarlar genel olarak yetişikinler için pek sağlıklı görünmese bile çocuklar için oldukça yararlı diyebilirim.

Operatörlere Göre Özel Numara Nasıl Bulunur?

Öncelikle bilinmesi gereken nokta operatörler gizli numaralar konusunda ne yazık ki bir çözüm sunamıyorlar. Belki yasal durumlardan belki başka konulardan ancak ülkemizde hizmet veren firmaların gizli numara tespit hizmeti bulunmuyor. Bu konuda birçok site veya uygulama olduğu söylense bile bunların yasallık boyutu tartışılır. Zaten çoğu bilgi dolandırıcılığı ile banka hesaplarını boşalttıklarını biliyoruz. Hatta en yakın zamanda bir ilimizde yaşanan olaya bakarsak, zabıta çalışanı telefonuna gelen tek bir mesaja tıklaması kabusu olmuştu. Tıklama ile sim kartı kopya edilmiş ve numarasına bağlı banka hesapları boşaltılmıştı. Bu minik bir ders aslında ama yine de aynı yolla dolandırılan kişilerin haberlerini göreceğimize eminim. Şimdi opretörlerin sunduğu hizmetlere göz atalım.

Türk Telekom Hattını Arayan Gizli Numaraları Bulma İmkanı Var mı?

Operatörler gizli numarayı sizin isteğiniz ile bulmazlar ancak engelleme hizmeti verdikleri bilinmektedir. Sizi arayan gizli numara için Türk Telekom firmasını aradığınız zaman bir sonuca ulaşamazsınız. Çözüm ise savcılığa suç duyurusunda bulunmaktır. Bu durumda ise işin içine savcılık, mahkeme vb. gireceği için bir şekilde sizi arayan kişiye ulaşıyorlar. En azından belirleniyor. Elbette bunlar hemen anında olmadığı için sizi arayanın bulunma olasılığı azalıyor. Bunun yanında da mahkeme masrafları diye bir kısım var ki onu siz zaten tahmin ediyorsunuzdur.

Türk Telekom İçin Sizi Arayanı Öğrenme Yöntemi

Bununla beraber Türk Telekom kullanıcısı olarak sizi arayan ve numarası belli olan kişiyi bulabilirsiniz. Elbette öncesinde bu kişinin rehbere kayıt izni vermiş olması gereklidir. Aksi durumda bulunmadığını belirteceklerdir.

Sizi arayan numaranın kime ait olduğunu bulmak için *100# numarasını tuşlayabilirsiniz. Ayrıca Türk Telekom Mobil uygulamasını veya 11855 hizmet numarasını kullanarak numaranın sahibi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vodafone’da Özel Numara Nasıl Bulunur?

Vodafone bilinmeyen numaralar hizmetini eminim duymuşsunuzdur. Ancak bu hizmet adı üstünde sadece kime ait olduğunu bilmediğiniz numaraları sorgulamak için verilen bir hizmettir. Yani gizli numaralar için size bir çözüm sunmamaktadır. Bu konuda daha önce belirttiğim gibi operatörler size yardımcı olamıyor.

Bununla beraber bir Vodafone kullanıcısı olarak 11842 numarasını arayarak elinizdeki numaranın sahibini öğrenebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz mesaj yoluyla “KIM” boşluk telefon numarası formatında hazırlamış olduğunuz mesajı 7048’e gördererek numaranın sahibini öğrenebilirsiniz. Ancak bu durum için numara sahibi rehberde yayınlanması için numarasına onay vermelidir. Onayı yoksa yine kim olduğunu bulmanız zor.

Vodafone’da Gizli Numaralar Nasıl Engellenir?

Konumuza gelirsek sizi arayan gizli numaraları Vodafone’da engellemeniz mümkün. Bu durumda sizi arayacak olan tüm gizli numaralar engelleniyor.

Gizli numara ile arayanları engelleme için “GIZLI AC” yazıp 7046’ya göndermeniz yeterlidir. Bunun yanında dilerseniz operatör uygulaması üzerinden veya çağrı merkezinden de engelleme onayı verebilirsiniz. Sonuç olarak sizi arayan gizli numaralar engellenmiş olacaktır.

Turkcell’de Gizli Numaralar İçin Çözüm Var mı?

Ne yazık ki diğer operatörlerde de olduğu gibi Turkcell için de bir çözüm yok. Çözüm suç duyurusunda bulunmak. Bununla beraber diğer firmalar gibi sizi arayan gizli numaraları engelleme hizmeti veriyor. Turkcell için gizli numaraları engellemek istiyorsanız *253# numara ve sembollerini tıklamanız yeterli olacaktır. Bunun dışında elbette uygulama ve çağrı merkezi üzerinde de hattınızı gizli numaralara karşı kapatabilirsiniz.

Turkcell’de Numara Sahibini Nasıl Bulurum?

Diğer firmaların sunduğu numaradan isim bulma hizmeti Turkcell’de de mevcut. Ancak bilinmeyen kişinin rehbere kayıt olma şartı var. Aynı şekilde numarayı öğrenmek içinde sizin Turkcell Rehber’e kayıt olmanız istenir. Sanırım bu şekilde bir havuz oluşturulmuş. Sonuç olarak eğer şanlı iseniz numara sahibine ulaşabilirsiniz. Siz de rehbere kayıt olmak isterseniz Turkcell hattınızdan “REHBER” yazıp 2200’a gönderebilirsiniz. Daha sonrasında ise numaranın kime ait olduğunu sorgulamak için numarayı yazıp 2200 göndermeniz yeterlidir. Ayrıca 11832 numarasını arayarak bu hizmetten yararlanmanız mümkündür.

Özel Numara Nasıl Bulunur Konusunda Sonuç ve Önerim

Gizli numara nasıl bulunur derseniz ne yazık ki kesin br çözümü yok. Eğer bir gizli numara sizi sürekli olarak rahatsız ediyorlar ise savcılık en iyi çözüm olacaktır. Ancak mahkemelerde zaman kaybetmek istemiyorum derseniz en kesin çözüm numaranızı değiştirmektir. Bundan başka tedbirler var mı derseniz elbette mevcut. Bildiğim ve araştırma sonucu ulaştığım bazı bilgileri şunlar;

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Telefonunuzu gizli numara ile aramalara kapatsanız bile yurt dışından yapılan aramaları engelleyemiyorlar. Mesela ev telefonum için bu özelliği aktif ettim ama yurt dışından gizli numara ile arama yapılabiliyor. Bunun nedenini firmaya sorduğumda ise “Operatör ülkemizde değil bu nedenle engelleyemiyoruz…” oldu. Yani size ulaşmaya çalışan kişi veya kurum ülkemiz sınırlarında değil ise sanırım suç duyurusunda bulunsanız bile bulunma ihtimali düşük.
 • “Bedava peynir fare kapanında bulunur.” bu söz internet için aslında oldukça önemlidir. Çünkü nerede bir bedava bir hizmet, ürün görsek tıklama potansiyelimiz yüksektir. Bunu yapan kişilerde zaten insanların bu zayıf yönünü iyi biliyorlar. Bu nedenle size bedava sunulan ne ise internet ortamında güvenmeyin. Biraz kafanızı yormanız iyi olacaktır.
 • Uygulama kullanım izinlerine dikkat edin. Mesela hiç üyesi olduğunuz Facebook veya başka bir platformun kullanıcı sözleşmesini okudunuz mu? En azından bir kere okuyun derim. Bazı sözleşmeler oldukça uzun olsa bile hayati öneme sahip olabiliyor. O sözleşmeyi onaylayarak siz uygulama sahibine tüm izinleri veriyorsunuz. Yani size kötü niyetli bir sözleşme onaylatan bir uygulama veya site ise işiniz oldukça zor. Bu nedenle kullanıcı sözleşmelerini iyi okuyun.
 • Bilinmeyen bir numara sizi sürekli arıyor mu? Bu durumdan rahatsız oluyorsanız önce numarayı telefonunuza kayıt edin. Sonra Whatsapp üzerinde kişinin profiline bakın. Belki bir tanıdığınız çıkabilir. Eğer çıkmıyorsa ve bilmediğiniz kişiler sizi arıyorsa numarayı engelleyin. Böylece kurtulmuş olursunuz.

Bana göre ise tek çözüm eğer rahatsızlık duyuyorsanız numaranızı değiştirmektir. Bunun için yeni hat almanıza bile gerek yok. Hemen operatörünüzü arayın ve numaranızı değiştirin. Bu kadar basit yani.

Bu yazımda sizlere Özel numara nasıl bulunur? sorusunun cevabını verdim. İçeriğim ilginizi çektiyse eminim sevdiklerinizin de işine yarayacktır. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerimden ve bazı kampanya duyurularımdan ilk haberdar olanlardan olmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle hemen abonem olabilir veya Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarım üzerinden beni takip edebilirsiniz.

Kaynaklar:

 • www.vodafone.com.tr/Servisler/aramaservisleri_bilinmeyen.php
 • www.turkcell.com.tr/servisler/bilinmeyen-numaralar
 • www.trapcall.com/blog/private-callers
 • www.turktelekom.com.tr
Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku