Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Sigara Bırakma Sonrası Etkileri Nelerdir?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Hepimiz biliyoruz ki sigara sağlık açısından oldukça zararlı bir ürün. Ancak bunu bile bile içenlerin sayısı da az denmeyecek kadar çoktur. Bu yazım sigara bırakma sonrasında yaşanan yoksunluk belirtileri ve etkileri hakkında olacak. Bilinen bir gerçek var ise şudur ki her insanın sigara bırakma sonrasında yaşayacağı belirtiler bir olmaz. Sonuçta farklı vücutlar ve farklı beslenme kültürlerine sahiptirler. Bu nedenle belirtileri ele alırken tek bir kalıp olarak değil genel olarak ele almak çok doğru olacak sanırım Sonuç olarak sigarayı bırakmak için sigara bırakma hapı, sigara bırakma sakızı, sigara bırakma kürü, sigara bırakma bandı, hipnoz ile sigara bırakma vb. birçok yöntem var. Hepsinde genel olarak sigarayı bırakmanın yan etkileri şu maddeler halinde görülebilir:

  • Zaman zaman sigara isteği devam edebilir,
  • Sigarayı bıraktıktan sonra uykusuzluk artabilir,
  • Öksürme miktarında artış olabilir,
  • Psikolojik açıdan daha sinirli ve depresyona girme durumu olabilir,
  • Sigarayı bırakma sonrasında kilo alma veya iştah artışı görülebilir,
  • Halsizlik ve psikolojik olarak bir eksiklik duygusu hissedebilirsiniz.

Kısaca yukarıdaki maddelere baktığımız zaman kolay gibi görünse de bağımlılığı nedeni sigara bırakma insanların yapmayı başardığı nadir durumlardan biridir.

Bu yazım da ilginizi çekebilir: Uzun Yaşamanın Sırrı

Sigara Bırakma Neden Zordur?

Sigara içerisinde bulunan nikotin bağımlılığı sağlayan bir kimyasaldır. Çoğu gelişmiş ülke her yıl sigara ile savaşma konusunda milyonlar harcasalar bile ülkelerinde sigara satışını tamamen kaldıramıyorlar. Bu mantığı anlamak sigara içmeyen biri için elbette zordur. Bunun için olaya sigara içen birinin gözü ile bakmak daha doğru olacaktır. Nikotini bu kadar önemli kılan ise yokluğunda insana yaşattıklarıdır. Nikotin yoksunluğunda bağımlıya neler yapıyor derseniz madde madde şu şekilde inceleyebiliriz:

1. Sigarayı Bırakınca Nikotin İsteği Artıyor

Nikotin krizi olarak adlandırılan bu durumda insanın sigara içmemesi çok zor. Sonuçta bir bağımlılık olduğu için krizi en iyi şekilde atlatmanız gerekir. Çoğu kişi bu durumda nikotin sakızı veya nikotin bandı gibi ürünler kullanır. Bunlar bile krizin tamamen atlatılmasını sağlamaz sonuçta ise ya yemeğe yada sigaraya yönlenilebilir. Fiziksel olsa da sigara bırakma konusunda kafa yapısı olarak kararlı olmanız bu tip krizleri atlatmanıza yardımcı olacaktır. Bu noktada genel öneri sigarayı birden bırakamıyorsanız yavaş yavaş azaltarak ve sigarayı unutturucu etkinlikler yaparak bırakma yöntemini denemenizdir. Elbette ileri derece bir sigara bağımlısı iseniz bir uzman yardımı almanızı öneririm.

2. Sigara Bırakma Sonrası Uykunuz Bozulacak!

Nikotin vücudunuzun dengesini bozabilecek bir madde olduğu için yoksunluğunda uyku dengenizi bozacaktır. Bunun için bolca kafein isteğiniz artabilir. Yani kahve içme isteği olarak gözlemleyeceğimiz bu durum sonucunda uyku düzeniniz bozulabilir. Sonuç itibari ile güne yorgun, bitkin başlamanız sigara bırakma sonrası görülen durumlardan biridir. Bu durumu tamamen önlemek zor olsa da etkisini azaltmak amacı ile sigarayı bırakma durumundan sonraki aşamalar için kahve ve çay tüketiminize dikkat etmeli ve hatta azaltmanız gereklidir. Bunlar yerine kafeini az olan veya hiç kafein içermeyen meyve suları, ev yapımı hoşafları tercih edebilirsiniz.

3. Sigarayı Bırakınca Öksürüklerden Hemen Kurtulamazsınız!

Sigara içen kişiler zaman zaman öksürük krizine girebilir. Bu durum sigarayı bırakınca hemen bitmez. Aksine daha fazla artış gösterebilir. Bu durumun ortaya çıkması aslında bir nevi vücudun kendini yenilmesinden dolayıdır. Çünkü sigara içerken ciğerlerimizde ve soluk borumuzda katranlar birikmiştir. Buralarda bulunan adeta küçük tüy diyebileceğimiz onarıcı kısımlar bu katranları temizlemeye çalışırken öksürük oluşmasına neden olmaktadır. Yani aslında öksürmenin nedeni vücudun kendini yenilemesidir. Elbette her öksürük bu şekilde düşünülmemeli hatta kan gelme durumu felan olursa kesinlikle bir doktora gidilmelidir.

4. Sigarayı Bırakanlar Daha Sinirli Olur

Elbette insan isteyerek sinirlenmez ama nikotin eksikliği en ufak bir durumda adeta bomba etkisi yapabilir ve sinirlenmelere yol açar. Sigara bırakma durumunda en çok gözlenen ve istenmeyen durumların başında gelmektedir. Bu durumu önlemek elbette büyük şehirde yaşayanlar için oldukça zordur. Bunun için yapılabilecek tek çözüm yöntemi mümkün olduğunca stresli ortamlardan uzak durmak ve beslenmemize önem vermek olacaktır. Aksi durumda sigarayı bırakayım derken daha kötü bir kişiliğe bürünebilirsiniz.

5. Sigarayı Bırakınca Kilo Alabilir veya İştahınız Artabilir

Özellikle hormonal olsa gerek bu durum kadınlarda daha çok görülmektedir. Genel olarak sigara bırakan kadınlar daha fazla kilo almaktalar. Yani deyim yerinde ise su içseler yarıyor durumu ortaya çıkar. Erkeklere bakacak olursak sigara bırakınca iştahlarında belirgin şekilde artma görülebilir. Elbette bu iki durumun her iki cinste görünse bile kesinlikle şu şudur diye ayrım yapmak zordur. Genel olarak sigarayı bırakanlarda iştahın artması ve kilo artışı sanırım kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu durumu düzenlemek için sağlıklı beslenilmeli ve öğünlerinize dikkat etmelisiniz. Hatta bir diyetisyene giderek yardım bile alabilirsiniz.

Sigara İsteği Nasıl Azaltılır?

Sigarayı bıraktıktan sonra illaki bir zaman sonra sigara içme isteğiniz gelecektir. Bu durumlarda yapmak için kendinize acil durum listesi yapabilirsiniz. Mesela sakız çiğneyebilir, telefonla uğraşabilir, arkadaşlarınızı arayabilir veya kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bunlara tamamen siz karar vereceksiniz. Çünkü size bir liste vermiş olsam kendime göre vereceğim. Ancak sizin zevkleriniz veya ihtiyaçlarınız farklı olabilir. Bunun için bu listeyi en iyi siz yapabilirsiniz. Genelde sigarayı bırakan insanlar genel olarak yaptıklarını farklılık olsun diye değiştirmeyi tercih ederler. Mesela kahvaltı sonrasında sigara ve üstüne kahve içen biri sigarayı bırakınca kahvaltı sonrası yürüyüşe çıkmayı seçebilir. Yukarıda da dediğim gibi bu sizin kişisel durumunuza bağlıdır. Bu dönemlerde dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise duman olan her yerden mümkün olduğunca uzak durmanız olacaktır. Sigara isteğinizin arttığı zamanlar olduğunda cebinizde bulunan kuru yemişler kurtarıcınız olabilir.

Bu yazım ile sizlere sigara bırakma sonrası yaşanan durumları ve nasıl başa çıkılabileceğini aktardım. Eğer yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Yeni içeriklerimden haberdar olmak için Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku