Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Evde Zaman Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Bu yılın aslında çok iyi başladığını söylemek isterdim ancak ne yazık ki öyle olmadı. Bir yandan savaşlar diğer yandan ekonomik problemler derken şimdi gündemimiz Cornona virüsü oldu. Elbette alınan tedbirler neticesinde diğer ülkeler gibi şimdilik aşırı bir kaybımız yok. Umarım da olmaz. Ancak diğer yandan ise virüs nedeni ile çoğu insanımız evinde karantina altında kalmak zorunda kaldı. Bu durumda ise Google amcaya evde zaman geçirmek için yapılacak şeyler, kitap önerileri, evde zaman geçirmek için ne yapılabilir vb. birçok sorular soruldu. En azından analizlere baktığım zaman buna benzer birçok arama sonucunu gördüm. Hatta çoğu blog yazarı benzer başlıklar ile içerikler bile yayınladı. Küçük bir arama ile siz de benzer yazılara ulaşabilirsiniz.

Peki şimdi size sunduğum bu yazımın farkı nedir? Şuan okumakta olduğunuz içeriğim size evde zaman geçirmenin ana konusuna biraz daha katkı sağlayıp evde nasıl kaliteli zaman geçirebiliriz şeklinde sunmam, sanırım en büyük farkı diyebilirim. Yani evde bir şekilde zaman geçirebilirsiniz. Ancak geçirilen zamanın maddi veya manevi size ve çevrenize katkı sağlamasını istiyorsanız doğru içeriğe göz attığınızı söyleyebilirim. Kısaca bu içeriğim sayesinde kendinize verimli bir uğraş edineceğinizin garantisini veriyorum. Vereceğim yöntemler genel olarak kişisel olacaktır ancak ailece evde zaman geçirme yollarını yazımın devamında ayrı bir başlık altında size sunacağım.

Evde Zaman Geçirmek Neden Önemli

Corona virüs tedbirlerini bir kenara bırakalım ve biraz beyin fırtınası yapalım. Ailece en son ne zaman birlikte oldunuz? Bu sorunun cevabı çalışan kesim için biraz düşündürücü olacaktır. Özellikle büyük şehirler iş konusunda oldukça stresli ve bir o kadar da zaman öldürücüdür. Bu nedenle aile hayatı konusunda ne yazık ki istenilenler yapılamıyor. Zaten İstanbul gibi bir yerde yaşıyorsanız zamanınızın büyük çoğunluğu trafikte geçiyordur. Elbette eviniz işinize yakınsa kendinizi şanslı sayabilirsiniz.

Bu dönemde evde kalite zaman geçirmenin önemi ise aile ile bir arada olmaktan gelmekte. Elbette dışarı çıkamayacaksınız belki ama birbirinize daha çok zaman ayırabileceksiniz. Oyunlar oynayabilir, yeni lezzetler deneyebilir, kitap okuyabilir, filmler izleyebilir vb. aklınıza gelebilecek tüm etkinlikleri yapabilirsiniz. Elbette bu geçirilen zaman dilimlerini fotoğraflamanızı öneririm. Gelecekte oturup “ya işte karantina döneminde böyleydik…” diye hatıranız olur. Bu nedenle evde kaldığınız zamanın kıymetini bilin.

Evde Zaman Geçirmek İçin Online İşler Yapın
Evde Zaman Geçirmek İçin Online İşler Yapın

Evde Zaman Geçirmek İçin Online İşler Yapın

Ne yazık ki birçok iş yeri ya ücretsiz izine yada yıllık izinleri kullandırma yoluna gitmek zorunda kaldı. FirmanıZ evden çalışma olanağı sunduysa sizin adınıza güzel bir gelişme diyebilirim. Ancak ne yazık ki her sektör için evden çalışma sistemi uygun olmuyor. Bu durumda ise çalışan evde kaldığı süre için para kazanamıyor. İşte bu durumda olanlar için yapılabilecek online iş modellerini sizinle paylaşmak istedim.

İlgi Alanınıza Uygun Hizmetler Verebilirsiniz

Bir konu hakkında bilginiz varsa mesela internet pazarlaması, görsel veya video düzenleme, içerik yazma, fal bakma, resim yapma vb. aklınıza gelebilecek ne olursa olsun internet ortamında paraya çevirebilirsiniz. Özelikle yabancı diliniz varsa daha çok kazanç sağlamanız mümkün.

Size uygun müşteriler bulmak için online freelance pazarlarına göz atmalısınız. Özellikle ülkemiz açısından bir pazar yeri arıyorsanız daha önce yazmış olduğum En İyi Türk Freelance Siteleri başlıklı yazıma göz atmanız iyi olacak. Bu pazarlara üye olup size uygun işlere göz atabilir ve hatta yeteneğiniz konusunda kendi ilanlarınızı sisteme girerek yeni müşterilere ulaşabilirsiniz.

E-Kitap Yazmak ve Yayınlamak

Yazı yazmayı seviyorsanız bu hobinizi e-kitap şekline dönüştürüp ücretli veya ücretsiz şekilde dünya pazarına sunabilirsiniz. Dilediğiniz her konu hakkında içerikler hazırlayıp insanlara fayda sağlayabilir ve hatta ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. En basit örnekle Amazon e-kitaplarının sadece geçtiğimiz Şubat ayındaki işlem hacmi 27,2 milyon dolar civarında. Bu sadece Amazon e-kitapların hacmi yani diğer firmalar Google veya Apple hariçtir. Ülkemizde de e-kitap sektörü gelişim aşamasında ve oldukça iyi şekilde ilerlediğini söyleyebilirim.

Evde karantinada neler yapılır diye düşünüyorsanız e-kitap yazarak hobinizi kazanca dönüştürebilirsiniz. Hatta dilerseniz ISBN alabilir ve hatta Play Store, D&R veya İdefix gibi büyük pazarlarda satışa sunabilirsiniz. Bu konu hakkında da daha önce yazmış olduğum E-Kitap Yazarlığı Nedir? başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Blog Yazarak Para Kazanabilirsiniz

Blog yazarlığı ile para kazanmak aslında oldukça zaman alan bir iştir. Ancak size ait bir tarzda içerikler sunarak kaliteli şekilde çok kısa sürede işi kazanca dönüştürebilirsiniz. İster blogger ile isterseniz WordPress ile internet ortamındaki ücretsiz bilgiler sayesinde kendi bloğunuzu kurabilirsiniz. Blog kurulumu konusunda WordPress Başlangıç Rehberi isimli ücretsiz yazı dizisi ilginizi çekebilir.

Blog yazarlığına yeni başlayanların çoğu öncelikle blog yazmayı düşünür. Çünkü sadece para kazanma amacı ile blog yazarlığı yapmak size ne maddi ne manevi kazanç sağlar. Bunun bilincinde olarak bu işe başlamak gelecekte size daha çok maddi veya manevi kazançlar getirecektir. Bu dip notu verdikten sonra bir blog sahibi olarak yazdığınız içerikler size nasıl para kazandıracak biliyor musunuz? sorusuna göz atabiliriz. Evet ilk bakışta herkesin söyleyeceği kazanç yöntemi Google reklamları veya benzer firma reklamları yayınlama ile para kazanma yöntemi olacaktır. Elbette bu kazanç yöntemi güzel ancak ilk başta size para kazandırmayabilir. Google Adsense veya benzeri sistemler sayesinde para kazanmak istiyorsanız sitenizin ziyaretçi sayısının oldukça iyi olması gereklidir. Peki başka neler yapılabilir?

Blog yazarlığı konusunda bana en iyi kazanç sağlayan sektörlerin başında satış ortaklığı geliyor. Bir ürün veya hizmetin yorumlamasını yaparak bloğunuz üzerinden kazanç sağlamanız mümkün. Mesela gündeme uygun olması açısından bir dezenfektan hakkında yorumlarınızı yazabilir ve içeriğin sonuna satış linkinizi koyabilirsiniz. Bu basit bir örnek tabi ki. Blog yazarlığı konusu ilginizi çektiyse daha önce yazdığım Blog Yazarak Zengin Olmak Mümkün mü? başlıklı içeriğime göz atabilirsiniz.

Online Danışmanlık Hizmeti Verebilirsiniz

Özellikle yurt dışında büyük sektörlerden biri olan online danışmanlık ülkemizde de gelişmeye başladı. Aklınıza gelebilecek her konu hakkında bireylere veya firmalara danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Elbette büyük rakamlar kazanmak istiyorsanız bir web sitesine veya reklam yatırımına ihtiyacınız olabilir. Ancak daha önce yukarıda da söz ettiğim freelance pazar yerlerinde ilgili olduğunuz konu hakkında danışmanlık ilanları açarak yeni kişilere ulaşmanız mümkün. Danışmanlık hizmetinizi konusuna göre doküman, video veya online canlı bağlantı şeklinde verebilirsiniz. Canlı bağlantı için Whastapp veya Skype işinizi görecektir.

Evde Zaman Geçirmek İçin Kendinizi ve Ruhunuzu Dinlendirin

Yazımın bu kısmına kadar evden para kazanma fikirleri hakkında bilgiler paylaştım. Bu kadar işten sonra biraz eğlenmek ve kendimizi geliştirmek önemli sanırım. Maddi veya manevi olarak yıprandığımız dönemlerin aksine bu zaman diliminde de evde oturmak insanı yoruyor gibi görülebilir. Ancak “evde zaman geçirmek için hazır fırsatını bulmuşum…” diye düşünmek size daha çok fikirler verecektir. Hadi başlayalım…

Kitap Okuyun veya Online Konserlere Katılın

Evde zaman geçirmenin en iyi yolu bana göre kitap okumak olsa da herkes aynı fikirde olmayabilir. Ancak en azından bu dönemde kesinlikle denemeniz gereken yöntemlerin başında geldiğini söyleyebilirim. Kitap okumanın faydalarını merak ederseniz öncelikle daha önce sizlere sunduğum Neden Kitap Okumalıyız? başlıklı yazıma göz atın derim. Elbette kitap okuma konusunda birçok bahane üretmeniz mümkün. Mesela evdeki kitapların hepsini okudum, Corona nedeni yeni kitap almak istemiyorum vb. elbette kendi çapınızda haklısınız. Öncelikle kitap yok bahanesini kesinlikle kabul etmiyorum. Neden derseniz aslında bu iki bahaneye tek çözüm e-kitap olacaktır. Yani e-kitap alarak hem Corona virüsünden etkilenmezsiniz hem de internette dilerseniz ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Yani okumak isteyene her yer kitaplık diyebilirim.

Dinginliği yakalamanın diğer bir yolu da müzik dinlemektir. Bu dönemde birçok sanatçı online konserler veriyor. Mesela en son olarak Rafet El Roman ve Koray Avcı’nın online konserlerine katıldım. Özellikle YouTube veya Instagram üzerinden beğendiğiniz sanatçıları takip etmenizi öneririm. Böylece anlık bildirimler ile konserin başladığı anda haberiniz olacaktır. Bunlar dışından online opera konseri sunan platformlar da mevcut. İlginizi çekeceğini düşündüğüm bazı opera konserlerini izlemeniz için önerdiğim siteleri şu şekilde sıralayabilirim:

Elbette bunlar dışında canlı olmasa bile Spotify, YouTube Müzik, Fizy, Apple Müzik, Deezer, Souncloud veya Muud tarzı uygulamalar sayesinde müzik dinleyebilirsiniz. Bunların hemen hemen hepsini kullandım. Ancak hala kullanmaya devam ettiğim sadece Spotify var. Bunu da bir dip not olarak düşünebilirsiniz.

Online Kurslara Katılabilirsiniz

Yerli veya yabancı birçok serftikalı kursa online ulaşma imkanınız olduğunu biliyor muydunuz? Aklınıza gelebilecek birçok eğitimi bu dönemde evinizde alabilirsiniz. Mesela fotoğrafçılık kursu, wordpress kursu, iş konularında kurslar vb. aklınıza ne gelirse. Benim de kullandığım ve size önerebileceğim bazı siteler şunlardır:

 • Udemy.com : Ücretli veya ücretsiz birçok dilde sertifikalı kurslar bulunuyor.
 • iienstitu.com : Yerli bir platform olan bu sitede Udemy benzeri gibi ancak farkı canlı eğitimler veriliyor olmasıdır.
 • learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye : Google’un daha çok dijital işlerle alakalı ücretsiz eğitim platformu.
 • coursera.org : Eğitim dili İngilizce olan akedemik eğitimleri burada bulabilirsiniz.
 • freecodecamp.org : Dünya çapında birçok üniversitenin sunduğu eğitimlere bu platformdan ulaşabilirsiniz.
 • curious.com : İşinize yarayacak birçok farklı konuda eğitimi bu İngilizce platformda bulabilirsiniz.
 • khanacademy.org.tr : Okul derslerine yardımcı olabilecek ücretsiz eğitim platformudur.
 • code.org : Özellikle çocuklara birçok dilde kodlama eğitimi veren platformdur.
 • ocw.mit.edu : Birçok teknik konuda İngilizce şeklinde eğitimler ve ders notları sunan web sitesidir.
 • openculture.com : Ücretsiz üniversite derslerine ulaşabileceğiniz bir platform.

Size önerdiğim bu platformların çoğunu ben kullandım. Hatta dilerseniz bazılarında siz de eğitim verebilirsiniz. Mesela denemek için Udemy.com üzerinde 7’den 70’e Temel WordPress Eğitimi adında bir eğitim sunmuşluğum bile vardır.

Yoga veya Fitness Yapabilirsiniz

Sürekli evde kalmak beraberinde hareketsizliği getirir. Bu durumu aşmak için evimizde Fitness veya Yoga yapabiliriz. Youtube üzerinden birçok video bize bu konuda destek olacaktır. Bu arada benimde fitness konusunda takip ettiğim programıma Fitness Programı Oluşturma Yöntemi başlıklı içeriğimden göz atabilirsiniz.

Elbette tüm bunları yaparken aynı zamanda yemek listenize de dikkat etmeniz gereklidir. Zaten hareket kabiliyetiniz normal yaşama oranla düşmüş olacak. Üzerine dengesiz beslenirseniz Corona olmasa bile diğer rahatsızlıklara yakalanma ihtimaliniz artar. Bunu eminim kimse istemez. Bu nedenle dengeli ve ihtiyacımız kadar beslenmemize özen göstermeliyiz. Özellikle diyet yapıyorsanız bu süreçte biraz ara vermeniz sağlığınız açısından iyi olacak. Yaptığınız etkinliğe göre güzel tarifleri de TarifAlPisir.com gibi online tarif bloglarından alabilirsiniz.

Online Müzeleri veya Ulusal Parkları Gezebilirsiniz

Evinizde oturup Paris veya dünyanın bir başka noktasındaki müzeleri veya ulusal parkları gezmeye dersiniz? Evet her ne kadar canlı olarak gezmek gibi zevkli olmasa bile yinede yeni yerler öğrenme konusunda oldukça eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Sanal müze için kullanabileceğiniz bir kaç web site adresini şu şekilde sizlere sunabilirim:

 • 3dmekanlar.com : Dünyanın birçok noktasına göz atma imkanı sağlıyor.
 • ktb.gov.tr/TR-96599/sanal-gezinti.html : Bakanlığımıza ait web sitesi.
 • panoramikmuze.com : Panorama 1453 müzesi için sanal gezinti platformu.
 • sanalgezinti.com : Birçok mekanı gezmenizi sağlayacak platform.
 • istanbuloyuncakmuzesi.com : Fiziki olarak ziyaret etmenizi önerdiğim oyuncak müzesini dilerseniz 360° TUR özelliği ile gezebilirsiniz.
 • virtualyosemite.org/virtual-tour : Yosemite Ulusal Parkı’nı gezmenizi sağlayan web sitesi. Doğanın muhteşem görünüşü ile beraber gezenlerin sesini duyabilirsiniz.
 • Kenai Fjords Ulusal Parkı‘nı hemen tıklayarak gezebilirsiniz.
 • Hawaii Volcanoes Ulusal Parkı‘nı ziyaret edebilirsiniz.
 • Bryce Kanyonu Ulusal Parkı‘na da bakmanızı öneririm.

Yukarıda önerdiğim turları şahsen evde zaman geçirmek için denemişliğim ve beğenmişliğim olduğu için paylaştım. Bunlar dışında ufak bir araştırma ile daha birçok online tur sitesine ulaşabilirsiniz.

Ailece Evde Zaman Geçirmek İçin Diğer Alternatifler

Evde zaman geçirmek için size birçok kişi veya blog film, dizi veya belgesel izlemenizi zaten öneriyor. Ben de bunları evde zaman geçirmek için diğer alternatifler başlığı altında verdim. Özellikle şunu izleyin diyemem ama benim şahsen takip ettim birkaç dizi var. Öneri isterseniz daha önce yazmış olduğum En İyi Yabancı Diziler Listesi başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Diğer önerilerim ise bulmaca çözebilir veya el becerilerinizi konuşturabilirsiniz. Mesela Japon örgü teknikleri ile muhteşem bebekler yapabilir veya eskiden kalan resim hobinizi canlandırabilirsiniz. El becerilerinizi bu dönemde iyi derecede geliştirirseniz belki sosyal medya hesaplarınız üzerinden satışa sunarak ek gelir bile elde edebilirsiniz. Yani demem o ki her neye merak saldıysanız peşinden gidin. En basit örnekle music, resim veya video kanalı bile yapabilirsiniz.

Başka bir önerim de ailece oyunlar oynamak olabilir. Elbette PC oyunları olacağı gibi eski tarz oyunlar da olabilir. Mesela ailece büyük bir puzzle yapabilirsiniz. Bu hem zevkli hem de oldukça zaman alan bir iştir. Ayrıca ailece müzikle aranız iyi ise karaoke turnuvası gibi etklinlikler yapabilirsiniz. Siz yeter ki isteyin Corona sizi eve hapsetse bile teknoloji, dünya ile iletişimde olmanızı ve hatta kendinizi geliştirmenizi sağlayan nimetler sunuyor. Bunu fırsata çevirmek ise size bağlı.

Bu içeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız ile tüm listenize gönderebilirsiniz. Hatta en yeni içeriklerimden benim haberim olsun derseniz Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku